Odgrzybianie klimatyzacji metodą ultradźwiękową

 

Odgrzybianie metodą ultradźwiękową polega na wpuszczeniu pary powstałej w wyniku „rozbijania” cieczy ultradźwiękami do układu wentylacji pojazdu. Jest to prosta, szybka i skuteczna metoda pozwalająca na usunięcie zanieczyszczeń mikrobiologicznych z pojazdu. Jeżeli dobierzemy odpowiedni środek, po naszej operacji w kabinie samochodu pozostaje przyjemny świeży zapach.

Specjalne urządzenie wytwarza ultradźwięki o wysokiej częstotliwości nie słyszalnej dla ucha ludzkiego. Zamieniają one mocno skondensowany płyn dezynfekujący w mgłę o średnicy kropel około 5 mikronów. Płyn dostarczany jest do samochodu wężem spiralnym, który przez uchyloną szybę samochodu wprowadzamy do wlotu układu wentylacyjnego.
Efektem tego jest widoczna mgiełka, która zasysana jest do układu wentylacji w tzw. „nogach pasażera”. Po rozprowadzeniu odpowiedniego środka w układzie klimatyzacji i we wnętrzu pojazdu, wnika on także w tapicerkę, dywaniki i kanały nawiewowe. Metoda ta eliminując pyłki, mikroorganizmy, bakterie, grzyby, zabezpiecza przed alergenami oraz usuwa nieprzyjemne zapachy, łącznie z zapachem papierosów i benzyny.
Płyn dezynfekujący działa jeszcze przez jakiś czas niszcząc na bieżąco powstające zanieczyszczenia.

W przeciwieństwie do odświeżaczy powietrza metoda ta usuwa przyczynę, a nie sam skutek w postaci przykrego zapachu. Podczas takiego sposobu odgrzybiania zaleca się demontaż filtra przeciwpyłowego i wymianę na nowy.